8 futuristických dopravních prostředků, které přestávají být pouhým sci-fi


Jak říká jedno přísloví, budoucnost začíná již dnes. A vezmeme-li v úvahu například obrovské každodenní pokroky v dopravních technologiích, nejspíš na tom skutečně něco bude.

S námi se dnes můžete podívat na 8 futuristických dopravních prostředků, které buď již existují, nebo se na nich pracuje. Pokud budete mít dojem, že již vlastně žijeme ve sci-fi filmu, nebojte, nejste sami.

Tak pojďme na to!

1. Martin Jetpack

Pamatujete na film Spy Kids? Většina technologií, které se v tomto filmu objevily, je na první pohled absurdní, nikoli však jetpack. Firma Martin Aircraft Company pracuje na svém létajícím stroji již 30 let a brzy ho představí veřejnosti. Tento „létající batoh“ bude moci zůstat ve vzduchu po dobu 30 minut a vyvinout maximální rychlost 75 km/h.

2. SkyTran

Tento prostředek má vyřešit problém s hustou dopravou v Tel Avivu i dalších světových městech. Lidi bude přepravovat 6 metrů nad zemí po trati využívající technologii magnetické levitace. Nepotřebuje řidiče a stejně jako běžný vlak bude zastavovat na předem určených zastávkách. Jeho maximální rychlost je zatím omezena na 241 km. V současné době je projekt v testovacím stádiu.

3. Motorová jednokolka Ryno

Tato „polovina motorky“ snoubí přepravu z místa na místo se zábavou a zážitkem z jízdy. Na jedno nabití ujede zhruba 25 km maximální rychlostí 16 km/h. Váží 72 kg a pohání ji dvě olověné nabíjecí baterie.

4. Honda U3-X

Ano, jedná se o další jednokolku s ještě více futuristickým vzhledem. Váží pouhých 10 kg a na jedno nabití vydrží až hodinu v provozu. Maximální rychlost je 4 km/h, atraktivní je však především díky inovativnímu designu.

Pokračování na další straně!

5. Hyperloop

„Hyperloop™ je ve své podstatě tunelovitý dopravní systém pro městskou i meziměstskou přepravu cestujících i nákladu. Drastické snížení množství vzduchu v tunelu společně s magnetickou levitací a pohonem umožňuje kapslím pohybovat se tunelem téměř s nulovým třením a bezpečně dosahovat rychlosti letadel. A to vše je napájeno energií z alternativních zdrojů,“ stojí na stránkách společnosti, jejíž nejznámější tváří je vizionář Elon Musk.

6. Městská autonomní vozidla

Tyto vozy již fungují na místech jako letiště Heathrow v Londýně či Masdar City v Abú Zabí a šanci této technologii se chystají dát také další města. Cestující si jednoduše vybere cíl na dotykovém panelu a o vše další se již postará počítač.

7. Maglev

Zmíněnou technologii magnetické levitace v současné době využívají vlaky již v několika zemích jako Japonsko, Čína a brzy také Jižní Korea. Jedná se o podobný koncept jako SkyTran, avšak je určen pro více lidí a delší vzdálenosti.

8. Gyroskopická doprava

V tomto případě se zatím jedná pouze o koncept, který je však velmi důmyslný, a především reálně uskutečnitelný.

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho se svými přáteli!

Zdroj: 10 Most Today